0850 000 00 00
info
kartalsutesisati.com

Petek Temizliği Ne Kadar Sürede Yapılmalı

Kombi Petek temizliği, ısınma durumuna göre genel olarak kombi bakımı ile birlikte yapılması önerilir. Fakat ısınma problemleri olmadığı süre içerisinde, 2 senede bir yaptırılması tavsiye olunur.

Kombi temizliği kaç yılda bir yapılır?

Kombi temizliği kaç yılda bir yapılır?
Kombi temizliği kaç yılda bir yapılır?

Petek Temizliği Ne Kadar Sürede Yapılmalı? Kış ayları boyunca durmadan çalışan kombiler, yaz aylarında çalışmayacaktır. Kombi cihazı yaklaşık 5 – 6 ay boyunca çalışmayacağından peteklerin içinde bulunan sıvı tortu ve kurumlar oluşturacaktır.

Isıtma suyunun içinde oluşacak tortular, kış geldiğinde kombi çalıştığında peteklerin içinde devridaim yapıp, en ince yerlerine kadar ilerleyecektir.

Bu tortular petekleri tıkayıncaya kadar oluşmaya devam eder. Bu yüzden tam olarak ısı verimi alınmayacaktır. Tüm peteklerin bazı bölgeleri ısınırken, bazı bölümleri ısınmayacaktır. Genel olarak petek boruları hava alındığı için verim elde edilemiyor gibi bir düşünce olsa da aslında kullanılan modern alüminyum petekler kolay bir şekilde hava almazlar. Bu durumun asıl sebebi ise daha çok peteklerin tıkanmış olmasından kaynaklıdır.

Kombi peteklerin 1 veya 2 senede bir kez temizlenmesi, peteklerde oluşan tortuların kanalları tıkamasını önleyecektir. Temizliği yapılan peteklerin içine koruyucu sıvılar eklenerek, tortu oluşmasının önüne geçilir. Kullanılan sıvıların ömürleri sağlıklı olarak 2 senedir. Bu süre zarfında görevlerini düzgün olarak yaptığı sürece, peteklerin tıkanmasını söz konusu olmayacaktır.