0850 000 00 00
info
kartalsutesisati.com

Çekmeli Sifon Tamiri

Rezervuar mekanizması zaman içinde sifondan su kaçırması ya da su akışının sağlanmadığı durumlarda arızalanır. Özellikle kalitesiz ürünlerin kullanımı sonucunda arızalar sıkça görülür. Bu yüzden rezervuar sistemi alırken, markasına, kalitesine ve yedek parçanın kolay bulunabilir olmasına dikkat etmenizi öneririz.

Sifonu bozulan rezervuar sistemi tamiri kolay gibi görünse de ustalık ve tecrübe gerektiren bir iştir. Bu sebeple geniş servis ağı ve tecrübeli ekibiyle hizmet veren firmamızdan destek alabilirsiniz.

Çekmeli Sifon Tamiri
Çekmeli Sifon Tamiri

Çekmeli Sifon Tamiri ve Değişimi Nasıl Yapılır?

Çekmeli Sifon Tamiri ve Değişimi Nasıl Yapılır? Şamandıraya bağlı olan spiral hortum bağlantı alanından sökülerek çıkarılır. Hemen ardından rezervuarın üst kısmındaki çekmeli sifon düğmesi çıkarılarak, rezervuar kapağı kaldırılır.

Rezervuar boşaltma takımı sökülmesi durumdan dikkat edilmesi gerekir! Buradaki conta kontrol edilir ve gerekirse değiştirilir.

Eğer ki sifon boşaltma takımında bir sıkıntı var ise conta değiştirmek yerine, bu takımın komple değiştirilmesi gerekir. Böylece olası problemlerin bir daha yaşanmasının da önüne geçilmiş olunur.

Rezervuar altında 4 tane delik bulunur. Bu deliklerden küçük olan 2 delik, monte etme işleminde kullanılan deliklerdir. Conta yardımıyla vidalar yerlerine takılır ve sabitlenir.

Rezervuarın tam ortasındaki büyük delik boşaltma takımının monte edildiği alandır. Diğer delik ise sifon iç takımının monte edildiği yerdir.

Bu işlemlerin ardından yeni rezervuarınız klozetin arka kısmına oturtulur ve vidalarla yerine takılarak sabitlenir. Ardından FLEX hortumlarıyla su bağlantıları yapılır ve böylece rezervuar değişimi tamamlanmış olur.

Klozet Şamandırası Suyu Kesmiyor

Rezarvuar tamiri yapmak için öncelikle sifonun çalışma mantığını bilmek gerekir. Sifon iç takım olarak iki gruba ayrılır. Bunlar doldurma ve boşaltma grubudur.

Doldurma ve boşaltma grubunda bir sorun olduğunda, sifonda aksaklıklar oluşur. Dikkatli bir gözlem yapılırsa meydana gelen sorunun hangi gruptan kaynaklandığı tespit edilebilir.

Gömme rezervuar suyu kesmiyorsa doldurma grubuna ait bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu durum rezervuar iç takımı su kaçırıyor şekilde lanse edilir veya boşaltma sorunu olarak ta söylenebilir. Ancak doldurma grubundaki musluk suyu kesmediği için, klozet içine su akıtıyor veya sifon su akıtıyor şeklinde dile getirilir.

Klozet şamandırası suyu kesmiyorsa, doldurma gruplarından biri arızalıdır. Doldurma grubundaki parçalarda sorun olup olmadığı gözlemlenmesi gerekir. Bunun içinde sorunlara sebep olan parçaların tek tek değiştirilmesi yerine, doldurma mekanizması olan parçaların tümünün değişmesi daha iyi bir çözüm olacaktır.

Doldurma ve boşaltma grubunda sorun çıkması durumunda sifon tamiri yapılması gerekir. Veya tamamen değiştirilmesi daha pratik bir çözüm olur.

Sıkça sorulan sorulardan biri klozet şamandırası suyu kesmiyor sorusudur. Klozet şamandırası suyu kesmiyor ise, klozet şamandırası patlamış olabilir veya içine su dolmuş olabilir. Her iki durumda da suyu kesmez. Suyun kesilebilmesi için, klozet şamandırası suyun üstünde kalması gereklidir.

Diğer bir sebep, klozet şamandıra ayarında sorun olabilir. Boşaltma grubunun en üstünde bir boru bulunur. Sifonda ki suyun seviyesi, bu borunun birkaç santim altında olmalıdır. Eğer bu seviyede değilse klozet su seviyesi ayarlaması yapılmalıdır.

Klozet su seviyesi ayarlaması şamandıra üstünde bulunan ayar vidası ile yapılabilir. Ayar vidası sıkılarak ya da gevşetilerek ayarlama yapılabilir.

Klozet alttan su kaçırıyor ise, bunun sebebi sifonun altındaki dört delikten en az birinden kaynaklanır.

Bu dört deliğe monte edilen parçaların, rezervuar iç kısmında kalan tarafına conta takılır. Klozet su kaçırıyorsa bu contalar takılmamış olabilir. Bunu dışında, contalar suyun içinde durduğu için çürümüş olabilir.