0850 000 00 00
info
kartalsutesisati.com
Blog
içerik başlıklar+-menu

Sıhhi Tesisat Projesi Nedir?

Sıhhi Tesisat Projesi Nedir ve Nasıl Döşenir? Proje de boruların nereden geçeceği, boru çapları, armatür çeşitleri gibi birçok önemli detay yer alır.

Bina inşaatında önce mimari projelerin çizimi yapılırken mutfak, banyo, tuvalet gibi ıslak zeminlerde yer alan tesisatlar da projeye dahil edilir. Sıhhi tesisat projesi kapsamına hem binaya getirilecek temiz su hem de binadan tahliye edilecek atık sular için yapılacak boru ve kanallar girmektedir. Sıhhi tesisat projeleri içinde boruların nereden geçeceği, boru çapları, armatür çeşitleri gibi birçok önemli detay yer alır.

Sıhhi Tesisatta Proje Çeşitleri Nelerdir

Sıcak ve soğuk temiz suların gereken yerlerden geçmesi ve kirli suların insan sağlığını etkilemeyecek şekilde kanalizasyon sistemine ulaşmasını sağlayan sıhhi tesisat projeleri, bulundukları yerlere göre değişik şekilde sınıflara ayrılır.

Kaç Çeşit Temiz Su Tesisatı Vardır?

Temiz su tesisatları iç temiz su tesisatı ve dış temiz su tesisatı olarak iki bölüme ayrılır. İsminden de anlaşılacağı gibi dış temiz su tesisatları, belediye tarafından sağlanan şebeke sularının binadaki su sayacına kadar gelen alana verilen isimdir. İç temiz su tesisatı ise şehir şebekesinden gelen suyun bina katlarına ve daha sonra da son kullanım yerlerine dağıtılması için gereklidir.

Temiz Su Tesisatı Nasıl Döşenir?

Sıhhi tesisat projesinde planlanan temiz su boruları, genel olarak sıva altına döşenir. Temiz su tesisatında yer alan sıcak ve soğuk su borularının geçeceği yerlerin iyi planlanması önemlidir. Aksi halde tamiratın kolay yapılabilmesi için temiz su tesisatının zemin yerine duvardan döşenmesi uygundur. Bir diğer detay ise sıcak su borularının, soğuk su borularının üstünde olması önemlidir.

Pis Su Tesisatı Projesi

Sıhhi tesisat projesinde bulunan bir diğer konu, pis su tesisatıdır. Balkon, çatı gibi evin dışında kalan kısımlarda biriken pis suların kanalizasyon sistemine akmasını yarayan tesisat ismine pis su tesisatı denir. Bu tesisat da temiz su da olduğu gibi dış ve iç olarak iki bölüme ayrılır.

Dış alanda yer alan pis su tesisatı, bina dışından yaklaşık 1-1,5 metre uzaklıkta başlar. Projelendirilen pis su tesisatı doğrudan kanalizasyona bağlanır. İç kısımda bulunan pis su tesisatı ise, bina içinde ki kirli suları binanın dışına çıkaran tesisatın adıdır.Bu içeriği yararlı buldunuz mu?
Vereceğiniz puanlama ile içeriğin daha yararlı olmasını sağlamak
ve sizlere faydalı olması için geliştirmeler yapmaktayız.
Yorumunuz Başarıyla
İletildi.

Adınız veya takma adınız.

Geçerli e-posta adresiniz.

Örnek: https:// veya https://www
doğrulama kodu Yenile
E-posta bilgileriniz gizli tutulur. Yorumunuz onaylandığına dair e-posta adresinize onay mesajı gönderilir.
Sadece güvenli adreslere çıkış yapılmaktadır. Bağlantınız Örnek: https://siteadresi.com şeklinde olmalıdır!

KapatYorum Kuralları

Kartal Su Tesisatı Yorum Kuralları

  • Sitemizi sadece olumsuz yorumlarınızı paylaşmak için kullanmayın!
  • Dilbilgisi ve yazım denetimini kullanarak açık ve net yorumlar yazın.
  • Yorum alanında, telefon numarası veya e-posta adresi gibi kişisel bilgileri paylaşmayın!
  • Yazarken cümlelerin tümünü büyük harf ve gereksiz karakterleri kullanmayın!
  • Alakasız veya güvenli olmayan / saldırgan web sitelerine ait harici bağlantılar paylaşmayın!

Yukarıda yazılan kurallara uyulduğu sürece, yorum ve bağlantınız kalıcı olarak yayınlanacaktır.